Przycisk drukowania

Jak budować szczelną studzienkę z kręgów betonowych

Tradycyjna technologia budowy studzienek z kręgów wymaga drobnych udoskonaleń dla uzyskania szczelności studzienek:

 • Jeśli studzienka jest budowana w otwartym wykopie, to wylewa się płytę pod najniższy krąg i na oczyszczonej płycie kładzie się na materiale Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna pierwszy krąg. Zamiast tego można do wykopu wkładać pierwszy krąg z samodzielnie zabetonowanym dnem i przygotowanymi otworami na rury.
 • Kolejne kręgi łączy się na Hydrostop-Zaprawę Wodoszczelną, przy czym używając podkładek (najlepiej 3 kawałki pręta średnicy 8 do 10mm o długości 4cm) uzyskuje się niewielki dystans między kręgami, aby krąg swoim ciężarem nie wycisnął całej Zaprawy Wodoszczelnej (patrz rysunek niżej). Płaszczyzny łączone przetrzeć czystą szczotką drucianą i przemyć wodą.
 • Jeśli studzienka jest budowana metodą opuszczania, to w zależności od decyzji:
  1. Wykonawca ma dużą wprawę i nie obawia się, że kładzenie następnego kręgu poruszy/zepsuje spoinę pod świeżo położonym kręgiem poprzednim.
  2. Wykonawca układa po kilka kręgów na podkładkach o wysokości np. 15mm i następnie uszczelnia je wciskając lub uzupełniając Hydrostop-Zaprawę Wodoszczelną.
  3. Wykonawca stosuje specjalną tiksotropową wodoodporną 10-minutową żywicę epoksydową do szybkiego łączenia idealnie suchych kręgów.
  4. Wykonawca kładzie kręgi jak w punkcie 1 lub 2, a po zbudowaniu studni nałoży z Hydrostopu-Zaprawy Wodoszczelnej pasy uszczelniające o wysokości 10cm (po 5cm na stronę) i grubości 0,8cm na miejsca łączeń kręgów.
 • Jeśli z jakiejś spoiny wycieka woda, to należy zastosować Hydrostop-Fix.
 • Po ustawieniu kręgów i uszczelnieniu spoin między kręgami, ściany studni uszczelnia się Hydrostopem-Mieszanką Profesjonalną [1,6kg/m2].
 • Uszczelnić przepusty rur, jeśli to konieczne.
 • Jeśli studnia jest opuszczana, to wykonuje się korek denny - najlepiej z betonu o szybkim przyroście wytrzymałości. Przy silnym napływie wody stosować dodatkowe zabiegi.
 • Wykonać klin przyścienny dla uszczelnienia między najniższym kręgiem, a dnem.
 • Uszczelnić dno i zamalować klin powłoką Hydrostop-Mieszanka [3kg/m2].


Rysunek. Przykładowe uszczelnianie szamba lub studzienki z kręgów betonowych, wykonywanej w wykopie otwartym:
1-kręgi betonowe, 2-korek betonowy 3-pręt dystansowy średnicy. ok. 10 mm, 4-wodoszczelna zaprawa cementowa, 5-zgruntowanie pierwszą warstwą Wodoszczelnej Powłoki Hydrostop, 6-"klin" z zaprawy wodoszczelnej, 7-Wodoszczelna Powłoka Hydrostop. Uwaga: korek można też betonować tak, aby częściowo wystawał pod dolny krąg i opierał się o spodnią krawędź kręgu.

Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły