Przycisk drukowania

Zbiorniki

1. Trzeba uszczelnić monolityczny zbiornik (np. szambo) z widocznym przepływem wody


2. Woda "ucieka" z basenu lub innego betonowego zbiornika wody.


Wymienione konstrukcje uszczelnia się w ten sam sposób jak pomieszczenie podziemne zagrożone zalewaniem wodą.
 

3. Woda tryska z otworu lub szczeliny między płytami betonowymi.

Jeśli szczelina nie jest dylatacją, to otwór/szczelinę należy rozkuć, oczyścić, zaplombować Hydrostopem-Fix, wyrównać Hydrostopem-Zaprawą Wodoszczelną i nałożyć powłokę uszczelniającą przewidzianą na to podłoże.

4. Woda tryska z dylatacji między płytami betonowymi.


Uszczelnienie dylatacji realizuje się zazwyczaj z użyciem ciśnieniowych iniekcji szybkowiążącymi materiałami polimerowymi zgodnie z zaleceniami technologicznymi dostawców.

5. Trzeba uszczelnić zbiornik przeciwpożarowy wbudowany w biurowiec.


Zbiornik w budynku uszczelnia się tak jak inne zbiorniki betonowe, z tym że należy zadbać o zmniejszenie ryzyka rozszczelnienia przez zastosowanie dodatkowych izolacji z Hydrostopu-Superelastycznego i Hydrostopu-Elastycznego Zbrojonego w formie pasów na liniach styku płyt betonowych.

6. Betonowe dno zbiornika pokryto wylewką wyrównawczą, która daje głuchy odgłos przy stukaniu w nią


Nakładanie zwykłej szlichty na dno zbiornika jest błędem projektowo-wykonawczym, gdyż szlichta taka z reguły odspaja się od dna i jest trudna do uszczelnienia. Najprostszym rozwiązaniem jest usunięcie wylewki, oczyszczenie właściwej płyty dennej zbiornika i nałożenie 2 warstw Hydrostopu-Mieszanki Profesjonalnej (łącznie 1,6kg/m2). Dodatkowo stosuje się uszczelniające kliny przyścienne. Natomiast jeśli z jakichś względów wylewki nie można usunąć i nacisk na wylewkę występuje jedynie z góry, to proponuje się ją pokryć Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym z zakładem na ściany wysokości 10cm. Kliny uszczelniające nie są potrzebne w tym drugim przypadku.

7. Trzeba uszczelnić żelbetowy zbiornik przeciwpożarowy odkryty.


Zbiorniki na wodę przeciwpożarową często wykonuje się w postaci wyprofilowanych, prostokątnych i wybetonowanych zagłębień w ziemi. Zbiorniki składają się zazwyczaj z płyt betonowych zbrojonych o powierzchni do 15m2 i kształcie zbliżonym do kwadratu. Aby uszczelnić taki zbiornik, należy oczyścić powierzchnię płyt i uszczelnić Hydrostopem-Mieszanką Profesjonalną [1,6kg/m2]. Dylatacje między płytami nie mogą zawierać bitumów, muszą mieć szerokość co najmniej 1cm i głębokość >3cm. Dylatacje należy zalać kitem  niebitumicznym i odpornym na warunki atmosferyczne i w razie wypływu wody iniektować miękkimi elastomerami.
Jeśli płyty miały ubytki, to przed uszczelnianiem należy dokonać napraw preparatami Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna, Hydrostop-Reper. Jeśli płyty są pęknięte, należy określić, który z dwu przypadków ma miejsce, tj. czy: 1. Pyta jest pęknięta i dwa kawałki mogą się rozsuwać - wtedy pęknięcie należy przygotować (poszerzyć) jak szczelinę dylatacyjną i uszczelnić jak szczelinę dylatacyjną. 2. Płyta jest zarysowana, ale zbrojenie nie pozwala na powiększenie rysy - pęknięcie poszerzyć do minimum 3mm i głębokości minimum 1,5 cm, ale bez nacinania zbrojenia. Następnie uszczelnić Hydrostopem-Zaprawą wodoszzcelną i iniektować żywicami.
Jeśli płyty na zbiornik są nowowylewane, to dylatacje można wyrobić "szalunkowymi" deskami owiniętymi folią lub naciąć po dwóch dniach od wylania. Zbrojenie zawsze musi być nacięte, natomiast beton płyt wystarczy naciąć od dwóch trzecich głębokości do trzech czwartych, nawet jeśli przy produkcji betonu stosowano włókno stalowe np. "Ekomet".

 

Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły