Przycisk drukowania

Iniekcje muru, odtworzenie izolacji poziomej i pionowej

Objawy nieskutecznej izolacji poziomej

ściana zawilgoconaW wielu budowlach można zaobserwować zawilgocone ściany, puchnące tynki i plamy na ścianach parteru i piwnic. Są to typowe objawy kapilarnego przenikania wilgoci przez ściany budowane z cegły czerwonej, wypalanej. Problem ten dotyczy zarówno budowli, które mają kilkadziesiąt lat jak i budowli nowych, w których użyto cegły do budowy ścian fundamentowych.


Metoda odtworzenia izolacji poziomej

Skutecznym sposobem odtworzenia izolacji poziomej w ścianach przez nawiercenie ukośnych otworów i wypełnienie ich materiałem penetrującym Hydrostop-Iniekcyjny. Przedstawiana tu metoda dotyczy ścian z cegieł/pustaków ceramicznych, wypalanych z gliny i murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej.

iniekcja ściany zawilgoconej

Nawiercanie i napełnianie otworów

Po wyznaczeniu poziomu przegrody izolacyjnej nawierca się ukośnie dwa rzędy otworów w łącznej liczbie minimum 10 sztuk na metr bieżący ściany. Jeśli otwory są suche to należy je nawilżyć. Otwory zalewa się jednorazowo Hydrostopem-Iniekcyjnym zmieszanym z wodą. Można użyć na przykład konewki z wąskim dziobkiem. 

Zasada działania i zalety

Podstawową zaletą Hydrostopu-Iniekcyjnego jest jego wielka zdolność penetracji, to jest substancje uszczelniające rozchodzą się w promieniu ~20cm od wypełnionego otworu. Materiał ten jest higroskopijny i przyciąga wilgoć, penetruje, uszczelnia fugi zawierające cement i blokuje wznoszenie się wilgoci przez mur ku górze. Wielką jego zaletą jest bezzapachowość i brak użycia jakichkolwiek rospuszczalników. Wilgoć wznosząca się od ławy fundamentowej dociera do utworzonej warstwy izolacyjnej i nie jest w stanie dalej posuwać się w górę. Hydrostop-Iniekcyjny jest materiałem systemowym umożliwiającym wykonanie zarówno izolacji poziomej, jak i pionowej, co szczególnie jest ważne w sytuacji braku dostępu do ściany fundamentowej z zewnątrz.

Uzupełniające odtworzenie izolacji pionowej

Przy wykonaniu izolacji poziomej zaleca się też wykonać izolację pionową i wyprowadzić izolację na ściany działowe zgodnie z instrukcją techniczną.

Przy wykonaniu izolacji poziomej zaleca się też wykonać izolację pionową oraz wyprowadzić izolację na ściany działowe zgodnie z instrukcją techniczną. Zawilgocone, zdegradowane tynki należy usunąć do wysokości nawiertów plus dodatkowo 20cm. Ścianę zaleca się oczyścić tarczą diamentową, a fugi pogłebićna ~1cm. Na tak przygotowane nawilżone podłoże nakłada się Hydrostop-Iniekcyjny zmieszany z wodą i piaskiem według instrukcji technicznej. Po okresie twardnienia i dojrzewania uzyskana warstwa tworzy skuteczną barierę dla wilgoci, co zapewnia suchą powierzchnię ściany w pomieszczeniu. Ponieważ pewna ilość wilgoci pozostaje w ścianie, to zaleca się wykonać ocieplenie tej ściany warstwą styropianu z zewnątrz.

Przykładowa realizacja

Jednym z pierwszych remontów wykonanych z użyciem Hydrostopu-Iniekcyjnego było wykonanie izolacji poziomej z renowacją tynków w formie izolacji pionowej w nowym budynku TP S.A. w Brzezinach pod Łodzią. Z powodu pomyłki projektanta do wykonania ścian fundamentowych obszernego budynku posadowionego na terenie gliniastym użyto cegły czerwonej. W efekcie woda przesiąkająca z ławy fundamentowej wznosiła się w ścianie i powodowała destrukcję tynków. Po zastosowaniu Hydrostopu-Iniekcyjnego suterena mogła dalej z powodzeniem pełnić rolę przewidzianą w projekcie budowli.

Budynek naprawiony Hydrostopem-Iniekcyjnym
Fot. Budynek w Brzezinach pod Łodzią naprawiony Hydrostopem- Iniekcyjnym.

Dalsze informacje

Karta katalogowa i aprobata ITB Hydrostopu-Iniekcyjnego
Główny konsultant techniczny, tel. kom. 0501-225391
Wykonawstwo izolacji poziomej i pionowej


Informacje uzupełniające

Przedstawiona metoda umożliwia efektywne wykonanie iniekcji murów w celu zablokowania wznoszącej się wilgoci kapilarnej. Ponad rzędem otworów iniekcyjnych mur osusza się, natomiast poniżej mur może pozostawać wilgotny wewnątrz. Dzięki izolacji pionowej Hydrostopem-Iniekcyjnym znika problem wilgotnych (zawilgoconych) ścian, plam na ścianach i problem puchnących tynków. Izolacja pionowa z Hydrostopu zapobiega także zapachowi stęchlizny, pleśni na ścianach i wykwitom solnym na ścianach piwnicznych i elewacji.

Przedstawiana metoda osuszania jest stosowana skutecznie od wielu lat i jej skuteczność została również potwierdzona badaniami w Instytucie Techniki Budowlanej (Aprobata Techniczna ITB AT-15-6382/2004 - obecnie aprobata nie jest wymagana, ale produkt spełnia zapisane w niej wymagania). Solidność tej metody opierająca się na penetracji i sprawdzonych reakcjach chemicznych, co daje przewagę nad wieloma innymi metodami, a w szczególności osuszaniem mikrofalowym, elektroosmozą, osuszaczami freonowymi i osuszaniem falami elektromagnetycznymi. Hydrostop ma szereg zalet w porównaniu do produktów oferowanych na rynku:

  • nie zwiększa smogu elektromagnetycznego,
  • nie potrzebuje zasilania prądem,
  • nie wymaga wizyt w wypożyczalni osuszaczy,
  • nie daje nawrotu zwiększonej wilgotności po odłączeniu zasilania w metodach osuszania elektrycznego,
  • ma też przewagę nad tynkami i impregnatami hydrofobowymi, które zazwyczaj po kilku, najdalej kilkunastu latach tracą w warunkach wilgotnych swoje cechy hydrofobowe.

Hydrostop nie obawia się konkurencji ze strony takich firm i marek jak Wigopol, Adexin, Stara Bukówka, Epasit dp, Izohan, Wodochron, Grzybostop, Grzybochron, Ahydrosil, Sarsil, Izomur, Boramon, suchy mur, Hermon, Mauertrockner, Rayart. Natomiast silnie konkurencyjna wobec Hydrostopu jest firma Izolit z produktem Aida Kiesol.

Budowle nowe

W przypadku izolacji nowych ścian murowanych polecamy produkty Hydrostop-Plast oraz Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna, a w przypadku ścian betonowych Hydrostop-Mieszanka Profesjonalna.

Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły