Remonty ścian zawilgoconych

REMONTY ŚCIAN ZAWILGOCONYCH

Do firmy Hydrostop od wielu lat zwracają się o pomoc w zakresie uszkodzeń budynków klienci prywatni i instytucjonalni. Uszkodzenia budynku pojawiają się często na ścianach piwnic, dolnych częściach ścian parteru, ale i w niektórych budowlach uszkodzenia występują na wyższych kondygnacjach.  Zanim jednak się zastosuje konkretny produkt warto poznać bliżej zagadnienia związane z ochroną budowli.

Zawilgocenie ścian wewnętrznych - objawy

Najczęstszym objawem zawilgocenia ścian wewnętrznych jest pojawianie się na tynku plam i wykwitów przypominających liszaje. Często w pomieszczeniu występuje odczucie wilgoci w powietrzu, zimna oraz charakterystycznego piwnicznego nieprzyjemnego zapachu. Z czasem w miejscu wykwitów powstają na ścianie otynkowanej wybrzuszenia, odspaja się farba, a następnie tynk staje się słaby, rozsypuje się i spada na podłogę. Odpadający tynk świadczy o istnieniu zawilgocenia ścian przez długi czas i długo trwającej degradacji. 

wykwity na ścianie w piwnicy

Fot. 1: Wykwity na ścianie w piwnicy.

Główne przyczyny zawilgocenia ścian wewnętrznych

Podstawowym problemem ujawniającym się w zawilgoconych budowlach są błędy projektowe, gdzie konstruktor nie przewidział materiałów i rozwiązań technicznych, które byłyby odporne na podwyższone narażenie na zawilgocenie lub napór wody. Powszechnym jest błąd polegający na stosowaniu tynków gipsowych i cementowo wapiennych a nie wodoszczelnych  w miejscach narażonych na wilgoć. Błędem jest posadawianie budynków na ławach (a nie płytach fundamentowych) tam gdzie występują grunty gliniaste - słabo przepuszczające wodę opadową. Do tego dochodzą kwestie ochrony przed naporem wilgoci i wody od zewnątrz i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności wewnątrz budowli. Oczywiście nie chodzi tu o jednorazowe przewietrzenie ogrzanym powietrzem, ale chodzi o działania, które skutecznie i na stałe obniżą poziom wilgoci w pomieszczeniu. Takie działania efektywnie przywracają funkcjonalną użyteczność budowli.

Działania renowacyjno-remontowe prowadzące do osuszenia ścian

 

  • Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ściany ze zdegradowanego tynku, a w tym trzeba usunąć wykwity solne. Oczywiście nie ma sensu nakładać produktu grzybobójczego na odpadający tynk. Do końcowej fazy czyszczenia warto użyć tak zwanej tarczy diamentowej na diaksie z regulowanymi obrotami. Z wypożyczalni można wynająć tak zwany GBR. Fugi między cegłami podebrać na około 1cm.
  • Ścianę uszczelnić odtwarzając tynk, izolację poziomą i izolację pionową w murze łączonym zaprawą cementowo-wapienną przygotowując tynk renowacyjny na wilgotne ściany z użyciem produktu Hydrostop-Iniekcyjny.
  • Często zagrzybienie dolnych części parteru jest związane z brakiem ocieplenia ścian z zewnątrz powodującym wykraplanie się wilgoci na zimnej ścianie wewnątrz budynku, co można poprawić stosując cokół ocieplający ze styropianu.
  • Jeśli wilgoć i grzyb pojawiają się w narożnikach pomieszczeń, a w szczególności pierwsze piętro i powyżej, to cały budynek należy ocieplić z zewnątrz wełną mineralną lub styropianem grubości minimum 8cm.
  • W piwnicach można ograniczyć dostęp wilgoci do pomieszczeń przez zamalowanie posadzki i ścian Hydrostopem-Impregnatem Epoksydowym.
  • Należy udrożnić przewody wentylacyjne, wykonać "Z-ki" nawiewne, a w pomieszczeniach gdzie nie ma takiej możliwości zamontować rury wentylacyjne z wentylatorami wymieniającymi stale, lub kilka razy na dobę powietrze.
  • Jeśli zagrzybienie i zawilgocenie dotyczy piwnic, to dookoła budynku grunty powinny sprzyjać odpływaniu wody po spadku od budynku. Warto wykonać opaskę betonową wokół zewnętrznej ściany budynku, a wodę ze spustów rynnowych odprowadzić na odległość co najmniej 2m od  budynku.

 

odtworzenie izolacji poziomej za pomocą iniekcji

Fot. 2. Iniekcja ścian pozwalająca na odtworzenie izolacji poziomej z użyciem produktu Hydrostop-Iniekcyjny.

 

Czy tynk renowacyjny na wilgotne ściany to najlepsze rozwiązanie?

Przedstawione powyżej kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z odgrzybianiem jest trwałe (trwałość co najmniej 5 lat gwarantowana) jak i niezbyt kosztowne. Tynk wykonany z Hydrostopu-Iniekcyjnego jest trwalszy niż tak zwany tynk renowacyjny, który zazwyczaj degraduje się po 2 lub 3 latach.

W przypadku starych ścian murowanych na zaprawie wapienno-piaskowej (słabej zaprawie o kolorze jasnożółtym) do  wykonania iniekcji zaleca się użyć Hydrostop-Płyn Iniekcyjny do odtworzenia izolacji poziomej i Hydrostop-Iniekcyjny do odtworzenia izolacji pionowej.

Wykwity na klinkierze - jak im zapobiec?

W przypadku ogrodzeń klinkierowych powierzchnię można ochronić przed zamaczaniem wodą opadową i tym samym przed ryzykiem powstawania wykwitów solnych przez zaimpregnowanie jej produktem Hydrostop-Przezroczysty. Zwykle taki mur klinkierowy powinien mieć osobną izolację od strony fundamentu żelbetowego, a wierzch muru osłania się zwykle szczelnym daszkiem posiadającym kapinosy.

 

murek klinkierowy zabezpieczony przed wykwitami solnymi

Fot. 3: Mur klinkierowy zaimpregnowany Hydrostopem-Grzybobójczym i zaimpregnowany przed wodą opadową Hydrostopem-Przezroczystym co pozwala uniknąć powstawania wykwitów

Większa ilość wskazówek i rysunków dotyczących projektowania izolacji znajduje się w Poradniku Stosowania Materiałów Hydrostop.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z regionalnym Doradcą Techiczno Handlowym.

 

Tekst przygotował dr inż. Paweł Grzegorzewicz