Przycisk drukowania

Podziemia budowli projektowane przy wysokim poziomem wody gruntowej

Projektancie, nie bój się planować budowli zagrożonych wodą gruntową!

Proponuje się posadowienie podziemnej części budowli na płycie żelbetowej zdolnej przenieść naciski budowli z góry i parcie wody gruntowej od spodu płyty. Przy planowaniu płyty należy uwzględnić siłę parcia wody oraz rozpiętości pomiędzy punktami/liniami nacisku na płytę. Stosowne obliczenia są konieczne, aby zapewnić odporność płyty na wyłamanie. Z płyty ma być wystawione zbrojenie, aby uzyskać trwałe połączenie ze ścianami w formie skrzyni żelbetowej. Ściany podziemi narażonych na zalewanie wodą projektować należy wyłącznie z betonu wylewanego. W ostateczności można murować z bloczków betonowych spajanych Hydrostopem-Zaprawą Wodoszczelną. Stosowanie innego budulca, np. cegły lub zaprawy cementowo-wapiennej, przysporzy prawdopodobnie inwestorowi znacznych kłopotów i kosztów. W miejscach przerw roboczych (łączenia wylewanych fragmentami ścian lub płyt betonowych) warto zaplanować  trójkątne wkładki dla późniejszego łatwego wypełnienia Hydrostopem-Zaprawą Wodoszczelną w celu uzyskania klina wodoszczelnego. Po wykonaniu prac betoniarskich miejsca aktywnego wycieku wody uszczelnia się Hydrostopem-Fix, ubytki uzupełnia się Hydrostopem-Zaprawą Wodoszczelną, a całość powierzchni dwukrotnie pokrywa się Hydrostopem-Mieszanką Profesjonalną nr. 209. Dodatkowo miejsca dylatacji oraz miejsca zagrożone zarysowaniem pokrywa się elastycznymi materiałami firmy Hydrostop.

Rysunek przedstawia uszczelnienie płyty fundamentowej i ściany fundamentowej. Pokazano dwa sposoby położenia klina uszczelniającego: od wewnątrz i od zewnątrz. W górnej części ścianki uwidoczniono przerwę roboczą i uszczelniający ją klin z zaprawy wodoszczelnej. Płyta fundamentowa jest stropem odwróconym, na który woda naciska ze znaczną siłą od spodu. Na rysunku nie uwzględniono izolacji spodu płyty od oddziaływania wód gruntowych. Nie zaleca się tu stosowania papy asfaltowej, gdyż w warunkach wilgotnych ulega ona dość szybkiej destrukcji. W zamian proponuje się zastosować pod chudy beton folię budowlaną co najmniej 0,3mm grubości i posypkę Hydrostop-Mieszanka (łącznie 3kg/m2) nakładaną na chudy beton pod płytę. rozwiązanie to ogranicza wnikanie wody do wnętrza płyty betonowej.

 

Sformułowania i wskazówki do opisów technicznych projektów:

 

  • Pod podpiwniczoną częścią budynku wykonać płytę żelbetową fundamentową według rysunku ... .

  • W zbrojeniu płyty fundamentowej zamocować pręty według rysunku ... do powiązania zbrojenia płyty ze zbrojeniem żelbetowej ściany fundamentowej.

  • Przed wylaniem ścian fundamentowych i ścianek działowych górną powierzchnię płyty fundamentowej i jej boki uszczelnić nanosząc 2 warstwy Hydrostopu-Mieszanki  Profesjonalnej (łącznie 1,6kg/m2).

  • Po zdjęciu szalunków z zewnętrznych ścian fundamentowych na stykach roboczych betonu wykuć od wewnątrz budowli rowki 1,5 do 3cm głębokości. Rowki te wypełnić i zatrzeć materiałem Hydrostop-Zaprawa Wodoszczelna. Zamiast wykuwania można przed wylaniem kolejnej partii betonu układać na wcześniej związany beton listwy trójkątne aby uzyskać gotowe rowki.

  • Nie wcześniej niż po siedmiu dniach od wykonania napraw/uzupełnień rowków w wylanym betonie nanieść mineralną powłokę uszczelniającą Hydrostop-Mieszanka Profesjonalna. Na zewnętrzne ściany fundamentowe nanieść dwie warstwy Hydrostop-Mieszanka Profesjonalna (łącznie 1,6kg/m2) od zewnątrz. (Możliwe jest też naniesienie takiej izolacji od wewnątrz.)

  • Wszystkie prace z użyciem materiałów Hydrostop prowadzić po dokładnym zapoznaniu się z instrukcjami stosowania tych materiałów.

 

Sformułowania pomocnicze:

 

  • Zadbać o drożność przewodów zapewniających nawiew i wywiew z pomieszczeń piwnicznych/podziemnych.
  • W pomieszczeniach podziemnych nie stosować do wykończeń gipsu (np. tynki, płyty gipsowe) i unikać drewna (boazerie, parkiety, stolarka drewniana).
  • Warstwę chudego betonu grubości 5 do 10cm wylać w wykopie wyłożonym czarną folią budowlaną. Przed wylaniem płyty fundamentowej na warstwę chudego betonu rozsypać posypkę z Hydrostopu-Mieszanka (łącznie 3kg/m2) w celu izolowania płyty fundamentowej od spodu.
Przykład: Szkic projektu płyty fundamentowej
Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły