Przycisk drukowania

Prysznic i natryski - wskazówki do planowania uszczelnień

W nowych budynkach oraz w pomieszczeniach remontowanych zaleca się wykonać stosowne uszczelnienie pomieszczeń. Dotyczy to zwykle natrysków, łazienek, ubikacji, pralni i kuchni przy stołówkach:
 • W pomieszczeniach natrysków pralni i kuchni zbiorowego żywienia należy zaplanować miejsce położenia kratek ściekowych i na etapie wykonania wylewek posadzkowych zrealizować w tych wylewkach spadki 1 a korzystniej 2% spadku.
 • Wylewki posadzkowe powinny być zbrojone i grubości co najmniej 5cm w najcieńszym miejscu, oddylatowane od ścian i przy dużych powierzchniach podzielone na obszary zbliżone do kwadratu o powierzchni 6 do 20m2. Jeśli wylewki są już wylane zbyt dużej powierzchni, to należy je naciąć piłą do trzech czwartych głębokości (linię cięcia można dostosować do planowanych fug.
 • Przed rozpoczęciem uszczelniania wykonać wszelkie niezbędne podkucia, wyrównania, prowadzenie kabli, rur uzupełnienia ubytków i inne podobne prace. W szczególności należy rozplanować, uzupełnić i wyrównać płaszczyzny ułożenia terakoty/gresu/glazury/gładzi/farb. Jest to ważny punkt prac i jego zaniedbanie prowadzi do powiększenia kosztów: na przykład jeśli wykona się wszystkie prace izolacyjne w narożnikach, a następnie okaże się, że przy narożnikach tynk trzeba podkuć, to podkucie powoduje zniszczenie warstw izolacyjnych i konieczność ponownego ich nakładania. Uzupełnienia ubytków i spadków zaleca się wykonywać po zgroszkowaniu powierzchni zaprawą Hydrostop-Reper.
 • Żelbetową wylewkę posadzkową pokryć dwoma warstwami Hydrostopu-Mieszanki Profesjonalnej (łącznie 1,6kg/m2) lub przy większych obciążeniach lub słabej wylewce lepiej dwoma warstwami Hydrystopu-Superelastycznego (łącznie 2kg/m2) po zaimpregnowaniu podłoża Hydrostopel-Przezroczystym (~2,0kg/m2).
 • Styki posadzki ze ścianami oraz narożniki ścian w kabinach prysznicowych uszczelnić pasem Hydrostopu-Elastycznego Zbrojonego szerokości 10cm (po 5 cm na stronę).
 • Przejścia rur w posadzce, odpływy i podkucia pod armaturę uszczelnić Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym.
  Widok przed uszczelnieniem:

  i po uszczelnieniu:
 • Ściany wewnątrz kabin natryskowych pokryć Hydrostopem-Zaprawą Wodoszczelną jeśli są nieotynkowane lub Hydrostopem-Elastycznym [2kg/m2] jeśli są otynkowane.
 • Narożniki ścian w kabinach prysznicowych (w pionie) uszczelnić Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym pasem szerokości 10cm (po 5cm na stronę).
 • Położyć płytki i wykonać inne prace wykończeniowe bez przebijania warstw izolacyjnych w posadzce.
 • Uszczelnić szpary pomiędzy ścianą a brodzikiem, wanną, czy umywalką w celu zmniejszenia możliwości wciekania i zalegania wody na posadzce pod wyposażeniem łazienki. Należy pamiętać, że niektóre wanny z hydromasażem muszą mieć szpary dla wentylacji silników.
Sformułowania i wskazówki do opisów technicznych projektów:
 • W pomieszczeniach ... wykonać wylewki ze spadkami według rysunku ... .
 • Wylewki betonowe w pomieszczeniach ... wykonać z betonu ... grubości minimum 5cm zrojone siatką z prętów Ø6 o oczku 15 na 15cm. Od ściany oddylatować wylewkę sprężystą przekładką grubości 0,5 do 1cm (np. styropianem lub paskiem gąbki polietylenowej).
 • Betonową wylewkę posadzkową pokryć tdwoma warstwami Hydrostopu-Mieszanki Profesjonalnej (łącznie 1,6kg/m2).
 • Ściany otynkowane wewnątrz kabin natryskowych pokryć Hydrostopem-Elastycznym (łącznie 2kg/m2).
 • Styki posadzki ze ścianami oraz narożniki ścian w kabinach prysznicowych uszczelnić pasem Hydrostopu-Elastycznego Zbrojonego szerokości 10cm (po 5 cm na stronę). Przejścia rur w posadzce, pęknięcia, kratkę ściekową czy inne otwory lub styki materiałów uszczelnić Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym.
 • Wykończenie wykonywać bez przebijania warstw izolacyjnych w posadzce.
Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły