Przycisk drukowania

Cienkie wylewki posadzkowe i warstwy wyrównawcze a wodoszczelność

Problem uszczelniania cienkich nadlewek i cienkich wylewek posadzkowych jest zazwyczaj niedostrzegany i bagatelizowany przez projektantów.
  • Tradycyjnie w piwnicach projektanci obok ław proponowali warstwę chudego betonu, dwie warstwy papy na lepiku i 5-centymetrową wylewkę posadzkową. Rozwiązanie to w przypadku zagrożenia piwnicy wodą gruntową jest absolutnie niewłaściwe. Nawet gdyby uszczelniło się powierzchnię cienkiej wylewki, to napór wody od spodu wyłamie tę wylewkę i woda dostanie się do piwnicy. Najlepiej jest projektować podziemia na płycie monolitycznej albo stosować w każdym pomieszczeniu podziemnym zamiast wylewek posadzkowych stropy odwrócone.
  • Błędem jest wykonywanie zwykłych, niezbrojonych kilkucentymetrowych wylewek betonowych na tarasach czy użytkowanych żelbetowych płytach dachowych. Wylewki te pod wpływem skurczów dojrzewania, termicznych i pod wpływem obciążeń pękają. Uszczelnienie ich powierzchni powłokami mineralnymi lub foliami w płynie nie jest w praktyce możliwe. Wylewki takie można uszczelnić Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym i pokryć płytkami, ale ze względu na koszty rozwiązanie to ogranicza się zwykle do przypadków wyjątkowych lub do niewielkich powierzchni.
    Tarasy proponuje się wykonać według przygotowanych wzorów, a konieczne wyrównanie żelbetowych płyt należy traktować jako specjalistyczną naprawę betonu z użyciem materiałów Hydrostop.
  • Ponieważ wykonanie płyt betonowych o dobrze wyprofilowanym wierzchu stanowi przy pośpiesznie wykonywanych pracach betoniarskich pewien problem, to projektanci często projektują wylewkę wyrównującą powierzchnię. W przypadku konieczności wykonania uszczelnień projektowanie takiej wylewki jest nieporozumieniem, gdyż bardzo utrudnia przeprowadzenie prac izolacyjnych. W praktyce wylewka taka nie trzyma się podłoża, a popękane fragmenty leżą na wyrównywanej płycie. Próba uszczelnienia luźnych fragmentów wylewki przed naporem wody gruntowej kończy się fiaskiem, gdyż uszczelniać można jedynie płytę monolityczną, która jako jedyna jest w stanie przenieść obciążenia naporu wody. Jeśli wyrównanie płyty jest absolutnie konieczne, to należy stosować Hydrostop-Reper na zgroszkowane podłoże. Jako przykład opisanych powyżej problemów można podać wykonanie uszczelniania zbiornika przeciwpożarowego w jednym z warszawskich wieżowców. Wykonawca nie chcąc podejmować dyskusji z projektantem na temat sensowności stosowania wylewki wyrównującej dno zbiornika zrealizował następujące uszczelnienie tego dna: kliny przyścienne z Hydrostopu-Zaprawy Wodoszczelnej wprowadził na całą głębokość wylewki dochodząc do grubej płyty fundamentowej, ściany pokrył Hydrostopem-Mieszanką, całe dno wyłożył Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym. Jest to przykład ilustrujący, że nietrafne decyzje projektowe można utrzymać kosztem zwiększonych nakładów na wykonawstwo izolacji.

Poniższe zdjęcie pokazuje jak dno zbiornika p.poż o powierzchni kilkadziesiąt m2 pokrywano Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym:
Uszcelnianie Hydrostopem-Elastycznym Zbrojonym słabej wylewki
Na zgjęciu widoczna siatka zbrojąca szerokości 1600mm. Siatka ta będzie zatopiona w masie uszczelniającej Hydrostop.
Projektanci
Wykonawcy
Wykonawstwo - Hydrostop 3
Ukryj/Odkryj Menu
Newsletter: Przycisk OK

Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Szczegóły